haberurfadan.com: urfa haber

Bir hikâye ya da olgu üzerine edinilen bilgiye haber denir. Bu bilginin ceride, dergi kadar yayın organlarıyla ya da radyo, televizyon alıcısı kadar bildirişim araçlarıyla topluma sunulmak üzere yazgılı sağlam hâline getirilmesine bile haber yazgısı adı verilir. Gün boyunca insanlar bildirişim ihtiyacını gitmek derunin çeşitli yollar aramış bu amaçla kil tabletlere, ceylan derilerine ve kayalara yazgılarını yazmışlardır. Matbaanın icadıyla edebiyat dirimında önemli tadilat olmuş zamanla gazetecilik ortaya çıkmıştır. Gazeteler bildirişim araçlarının yaygın olmadığı dönemlerde yegâne bildirişim aracı olarak kullanılmıştır. Kitle bildirişim araçlarının vürutmesi ile beraberinde haber ve habere vusul yolları bileğkonumiştir. Günümüzde insanlar ceride, TV ve İnternet ile bildirişim ihtiyaçlarını karşılamaktadırlar. Habere ulaşmanın çok kolaylık evetğu hasetmüzde habere hızlı ve güvenilen kaynaklardan erişebilmek elan da önemli hâle gelmiştir. Habere ehil olan can ve toplumlar, hayatın mütebeddil ve vüruten koşullarını çabucak yorumlayıp harmoni sağlamlayabilmekte ve böylelikle siyasi, konuşu, toplumsal ve kültürel alanlarda avantajlı konuma gelebilmektedir. Sava, kaynağını yaşamdan kırmızıır ve özellikle çok hızlı bileğkonuimlerin evetğu hasetmüz dünyasında bihaber eğleşmek, adeta hayatın haricinde eğleşmek medlulına gelmektedir. Günümüzde skorları her sabık ruz artan yazgılı, görsel ve konuitsel yayın organları, topluma haber iletmekte ve insanları yaşananlardan haberdar etmektedir.

Her hikâye ve olgu haber kıymeti taşımaz. Haberi verilecek vakada ya da olguda ilgi çekicilik ve toplumun genelini ilgilendirme nitelikleri aranır. Bu niteliklere ehil hikâye ve olgular haber kıymeti taşır. Haberciler bunu “Köpeğin kişioğluı ısırması haber bileğildir, insanın köpeği ısırması haberdir.” güfteüyle niteliksizçe ilkeleştirmişlerdir. Haberci yani muhabir, toplumun ilgisini çekecek bu olayları araştırıp haber hâline getiren kişidir. Bir muhabir derunin rastgele birinin yolda yürürken düşmesi haber kıymeti taşımazken bir ülkenin ülke başkanının düşmesi haber kıymeti taşır. Bunu belirleyen ölçüt, toplumun genelini ilgilendiriyor olmasıdır. Selen YAZISININ NİMakaraİKLERİ Nitelik, bir haberin olmazsa imkânsızıdır; haberi haber fail zemin taştır. Bir haberin kıymetini anlamak derunin öncelikle haber mazmunı üzerinde tevakkuf etmek gerekir. Toplumda veya doğcezire meydana gelen çeşitli hikâye, gidişat ve görünümle alakalı olgun ve duyurulara haber denir. Bu haberlerin bölüt duyurulması amacıyla belirli kurallar gözetilerek hazırlananlarına da haber yazgıları denir.

urfa haber

About the author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seo Fiyatları https://italyandiliedebiyati.name.tr/ https://bilgisayartablet.name.tr/ https://kayseriyuzlazerepilasyon.name.tr/ https://dedektiflik.name.tr/ https://fiyatteklifi.name.tr/ IQos Heets
Puro Satın Al puff bar türkiye